Dietrichsteinský palác > Výstavy > Jako růže. Móda zrcadlem doby

Jako růže. Móda zrcadlem doby

24. 1. - 20. 9. 2020

Otevírací doba: středa až pátek 9-17 hod., sobota 10-17 hod., neděle 13-17 hod.

Vstupné: plné 80 Kč, zvýhodněné 40 Kč, rodinné 180 Kč

 

"Nestálá a rozmarná moda objevuje se při každé saisoně v nové podobě. Dnes přirovnávám ji k motýlu, který mlsá ze všech květin a vybéře si to nejlepší."

Výrokem redaktora módní ho časopisu Nové mody z roku 1918 se inspirovaly pracovnice Etnografického ústavu Moravského zemského muzea a připravily výstavu s názvem Jako růže. Móda zrcadlem doby.

Stejně jako onen motýl snažily se i kurátorky výstavy z rozsáhlých sbírek textilu EÚ MZM vybrat to nejlepší, aby mohly návštěvníky seznámit s vývojem převážně dámského městského oděvu z období mezi lety 1880 a 1925 a s vlivy, které hrály nejdůležitější roli při jeho proměnách.

Návštěvníci zhlédnou nákladně řešené šaty z drahých materiálů z konce 19. a přelomu 20. století, oděvy s husí hrudí z prvního desetiletí 20. století, střízlivé variabilní komplety z doby první světové války i šaty se sníženým pasem typické pro 20. léta 20. století. Opomenuto nezůstane oblečení mužů, dětí a tradiční oděv obyvatel brněnského venkova. Vystavena bude řada dobových módních doplňků, obuvi i spodního prádla.

Přednáška:

Od ornamentu k jednoduchosti. Móda mezi lety 1180-1928 - Přednáška se zaměřením nejen na módu přelomu 19. a 20. století je doprovodnou akcí k výstavě Jako růže. Móda zrcadlem doby. Přednášející PhDr. Miroslav Burianová z Národního muzea.

Workshop ve výstavě:

Klobouky, kloboučky, čepce, čepečky, síťky - Abyste dodržely společenské dekórum a také se mohly pochlubit svým výtvorem na historických akcích, pořádáme tvořivé pozdní odpoledne, ve kterém si společně vyrobíme pokrývku hlavy k historickému kostýmu.

Tvůrčí dílna pro děti:

Staň se módním návrhářem - S autorkou výstavy budeme hledat inspiraci pro tvorbu vlastního modelu "koláže". Ve venkovním prostoru - na terase muzea s krásným výhledem - si vytvoříme módní doplněk ve formě brože či motýlka. Sobotní program 13. června 2020.

 

Prohlédněte si:

 

Výstava se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

 

 

 
vyrobila www.omegedesign.cz