Doprovodné programy a akce

Přednáška k výstavě Suiseki - umění hledat kouzlo kamenů

Dietrichsteinský palác, 31. 3. 2022 v 17:00 hod.

Přednáška prezidenta Evropské asociace Suiseki Igora Bárty k výstavě Suiseki - umění hledat kouzlo kamenů.


Posvátná místa a příběhy Černonožců

Pavilon Anthropos, 6. 4. 2022 v 17:00 hod.

O své zkušenosti ze setkání s indiánským kmenem v jihozápadní Kanadě, jeho zemí, lidmi, příběhy a tradicemi se podělí Dušan a Petra Hanákovi.

 

Promítání fotografií, tradiční příběhy, písně a jejich přesah pro dnešní dobu.


Jan Skácel: Život, dílo, doba

Dietrichsteinský palác, 7. 4. 2022 v 17:00 hod.

Přednáška profesora Jiřího Trávníčka. Čím byl a je Jan Skácel v české literatuře? Jak souvisí jeho dílo s dobou, v níž žil? Je to skutečně jen básník věčných témat a sladkobolný idylik?

Nad těmito i dalšími otázkami z publika se zamyslí Prof. PhDr. Jiří Trávníček, M.A. (Ústav pro českou literaturu AV ČR, Filozofická fakulta MU), který patří k našim největším odborníků na dílo Jana Skácela. Je také jedním z kurátorů současné skácelovské výstavy, kterou budou moci posluchači před či po přednášce v přilehlém sále navštívit.


Lakotština - klenot mezi domorodými jazyky Severní Ameriky

Pavilon Anthropos, 19. 4. 2022 v 17:00 hod.

Přednáška Jana Ullricha, Ph.D., lingvistického ředitele organizace The Language Conservancy. Lakotové (známí též pod méně správným názvem Siouxové) jsou prérijním kmenem, který odhodlaně bojoval proti osídlení svého území. I díky tomu jsou často stereotypně vnímáni jako nejtypičtější představitelé severoamerických indiánů. Přední světový odborník na lakotštinu představí tento jazyk z hlediska jeho historie, současnosti a obrozeneckého úsilí.

Řeč bude o jeho podobě, zvukomalebnosti, procesu dokumentace, o práci s rodilými mluvčími a školení učitelů, vývoji pravopisu i o tom, jaký vliv měl výzkum lakotštiny na vývoj světové lingvistiky.


Palác šlechtičen open

21. 4. 2022 v 16:00 hod.

Barokní palác v centru Brna znovu ožívá uměním a kulturou. Návštěvníkům přináší dvě nové stálé expozice Loutkařské umění a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času. Jako připomínka osobité historie budovy bude zpřístupněna zrekonstruovaná kaple Očišťování Panny Marie.

16:00 Historický kostýmovaný průvod městem doprovázený hudbou a tancem. Zahájení před Dietrichsteinským palácem MZM, Zelný trh 8. Zveme vás na historický kostýmovaný průvod s hudbou a tanečníky, šlechtou v dobových kostýmech, schovankami Paláce šlechtičen a hraběnkou Magnisovou. Společně se vypravíme od sídla Moravského zemského muzea na Zelném trhu přes Dominikánské náměstí a náměstí Svobody k branám Paláce šlechtičen, které se opět otevřou veřejnosti. 17:30 Slavnostní akt otevření Paláce šlechtičen MZM, Kobližná 1. Po slavnostním otevření Paláce šlechtičen bude pokračovat venkovní program. Účinkují: VUS Ondráš, Brněnský okrašlovací spolek Šembera, Spolek brněnských ostrostřelců.


Tradiční umění pískem vysypávaných ornamentů

Prostor před Palácem šlechtičen, 23. 4. 2022 od 10:00 do 14:00 hod.

Oslavy otevření nové stálé expozice Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času v Paláci šlechtičen doprovodí v sobotu 23. dubna předvedení umění pískem sypaných ornamentů. Tradici nedávno zapsanou do Seznamu nemateriálních statků Jihomoravského kraje předvedou nositelky tohoto umění ze Šardic. Doprovodný program otevření Paláce šlechtičen. Více zde.

 

Podle tradice použijí směs písku a mouky. Ornamenty se vysypávají tzv. „z ruky“, přičemž záleží na zručnosti a fantazii jednotlivých vysypávaček. Na ornamentech převládají florální motivy (jablíčka, kopretiny, tulipány, růže, konvalinky, lístky) doplněné vlnovkami nebo šráfováním.


Putování po indiánských stezkách

Pavilon Anthropos, 23. 4. 2022 od 14:00 do 17:00 hod.

Odpoledne plné her a tvořivé činnosti zážitkovou formou přiblíží pestrý a bohatý svět domorodých obyvatel vzdálené Ameriky.

Představíme si nejen každodenní život původních obyvatel, ale i moudrost předků, předávanou z generace na generaci, která tvoří jádro kulturního dědictví příslušných domorodých skupin a která určuje základní hodnoty utvářející pohled na svět, vztah k přírodě i místo, jež v ní člověk zaujímá. Vstupné: 50 Kč (výroba, materiál). Více zde.


Mezinárodní den DNA

Mendelianum, 25. 4. 2022 od 11:00 do 17:00 hod.

Přijměte naše pozvání na návštěvu Mendeliana a oslavte Mezinárodní den DNA přímo v místech, kde působil zakladatel genetiky G. J. Mendel. V rámci oslav můžete navštívit interaktivní expozici, která spojuje historické prostory, ve kterých světoznámý vědec odborně pracoval, se špičkově vybavenou laboratoří. Seznámíte se světem moderní genetiky a můžete si vyzkoušet izolaci DNA z ovoce nebo z vlastních slin a pozorovat své epiteliální buňky pod mikroskopem. Těšit se můžete i na aktivity pro děti. Více zde.


Archiv akcí

2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017

 

 
vyrobila www.omegedesign.cz