Palác šlechtičen > Výstavy > Na krála, matičko, na krála

Na krála, matičko, na krála!


25. 3.3. 7. 2016

  

Vstupné: plné 30 Kč, zvýhodněné 15 Kč, rodinné 75 Kč

Otevírací doba: út 9–15, stpá 917, so a ne 1318 hodin
Jízda králů na Slovácku je pozůstatkem starých iniciačních obřadů, které můžeme v pozměněné podobě v současnosti sledovat v obcích Hluk, Kunovice, Vlčnov, Skoronice. V roce 2011 byla Jízda králů zapsaná na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Výstavu připravil Národní ústav lidové kultury ve Strážnici ve spolupráci s Etnografickým ústavem MZM.

Výstava Na krála, matičko, na krála! přibližuje jízdu králů v její pestrosti, starobylosti i v duchu současných hodnot, které stále dokáže předávat dnešnímu člověku. Výstava se snaží postihnout společný základ slavnosti sdílený napříč Moravou i širším evropským územím. Zároveň vyzdvihuje odlišnosti, kterými se vyznačuje jízda králů v jednotlivých slováckých obcích, kde se udržela dodnes: v Hluku, Kunovicích, Skoronicích a Vlčnově.

Prostřednictvím informačních a interaktivních panelů se dozvíte o původu tohoto starobylého letničního zvyku, jehož kořeny jsou obestřeny velkým tajemstvím a který je specificky na Moravě spojován s legendami o prchajícím panovníkovi. Díky videozáznamům se budete moci přenést přímo do slavnostní atmosféry v jednotlivých lokalitách a na vlastní oči porovnat majestátní krásu královských družin.

V dětském koutku jsou připraveny zábavné aktivity pro malé i velké.

 

Fotogalerie

(vernisáž výstavy 24. 3. 2016)
 

 
vyrobila www.omegedesign.cz