Palác šlechtičen > Výstavy Etnografického ústavu > Recyklace – šijeme, přešíváme, přeplétáme

Recyklace – šijeme, přešíváme, přeplétáme

21. 5. – 1. 10. 2017

Vstupné: Zdarma

Otevírací doba: úterý 9-15 hod., středa až pátek 9-17 hod., sobota a neděle 13-18 hod.


Výstava „Recyklace – šijeme, přešíváme, přeplétáme“ reaguje na současné společenské dění ve světě, kdy se produkují stále nové a nové věci bez ohledu na životní prostředí. Dnes se často setkáváme s pojmy jako bez odpadu, lokální, BIO produkt, recyklace a další. Tento přístup lze uplatnit na věci denní potřeby (potraviny, nábytek, kosmetiku, čistící prostředky). V posledních letech se tento trend začal objevovat i v oblasti módy, kdy hovoříme o „slow fashion“, tedy pomalé, udržitelné módě.

Udržitelná móda oslovila řadu lidí, kteří se odvracejí od masové produkce módního průmyslu a navrací se k originálním oděvům. Díky těmto nadšencům vznikají pomocí přešívání starých textilií, poctivým zpracováním a použitím  kvalitních přírodních materiálů, výjimečné šaty. Stejný způsob práce (přešívání, ruční šití, využití přírodních materiálů) se spotřebním zbožím byl znám našim předkům odedávna. Vedly je k tomu různé podněty – chudoba, nedostatek materiálu v období první i druhé světové války, v době hospodářské krize, ale často také šetrnost a úcta k lidské práci.

Výstava prezentuje textilní tvorbu – oděv, oděvní doplňky, hračky a bytový textil z 20. století, který je doplněn o modely některých současných návrhářů a designérů.

 

    
 

 
vyrobila www.omegedesign.cz