Dietrichsteinský palác > Stálé expozice > Památník Prof. Karla Absolona

Památník Prof. Karla Absolona

Památník přibližuje život a dílo Karla Absolona (1877-1960), významného archeologa, geografa a speleologa, dlouholetého pracovníka Moravského zemského muzea a profesora Karlovy univerzity v Praze.

Hlavní část památníku tvoří jeho rekonstruovaná pracovna.

Vybudování pracovny v nových prostorách v roce 2013 není náhodné. K tomuto datu se váže řada výročí z Absolonova života:

  • Rok 1908 (105 let): Karel Absolon nastupuje do Moravského zemského muzea (tehdy Františkova) jako kustod zoologického oddělení.
  • Rok 1923 (90 let): první instalace skupiny koster jeskynních medvědů a jedna z vůbec prvních muzejních instalací v Evropě věnovaná paleolitu (nálezům a osídlení ze starší doby kamenné) v prostorách Biskupského dvora, vytvořená Karlem Absolonem.
  • Rok 1928 (85 let): na brněnském výstavišti je zahájena Výstava soudobé kultury, zde Karel Absolon vybudoval první samostatnou expozici založenou na jeho světově proslulých nálezech z Dolních Věstonic – pavilon „Člověk a jeho rod“, předchůdce pozdějšího Anthroposu.
  • Rok 1933 (80 let): završení jednoho z největších Absolonových projektů – zpřístupnění Punkevních jeskyní a dna Macochy vodní plavbou po podzemní říčce Punkvě.
  • 1938 (75 let): smutné výročí vynuceného odchodu Karla Absolona z Moravského zemského muzea v němž strávil 31 let (od roku 1907) nejaktivnějšího a nejúspěšnějšího vědeckého života.

Fotografie z expozice

 

 
vyrobila www.omegedesign.cz